June 29, 2018

June 29, 2018

June 28, 2018

April 4, 2018

February 22, 2018

February 13, 2018

Please reload

Son Paylaşımlar

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Tanıtılan Yazılar

Kendin Ol.

June 28, 2018

Ufak ufak hergün yüklendiğimiz yükler ağır gelmeye başladığında anlıyoruz ki birşeyler ters gidiyor. Bu terslik dün var mıydı acaba yada ondan önceki gün yoksa  ondan önceki günden önceki gün demi vardı? Hergün baktığımız ayna da birdenbire nasıl da şişmanladığımızı  farkettiğimiz  an  gibi. Altı  üstü  3- 5 gram fazla yememişmiydik  öğünlerde , üstelik hergün  de bakıyoruz aynaya. Hangi ara kıyafetlerimize bile sığmayacak hale gelmişiz. Farkında mıydık  yoksa? Hay Allah bugün de sağlıklı beslenemedim, neyse

 

 

yarın mı dedik ayladır ? Yok sa !!   Yarın bile demeden susup görmemezlikten mi geldik ? Bazen o,  bazen diğeri değil mi  tek bir yolu yok.  

 

Tıpkı her gün;  neyse şimdi tatsızlık çıkmasın, neyse şimdi kalbini kırmayayım, neyse şimdi söylemek  doğru olmaz, neyse canım bu kadar kusur kadı kızında da vardır,  neyse şu taksitler bitsin, neyse ne yapalım iş bulmak kolay değil, neyse önemli değil ben idare ederim,  neyse ya  onlar iyi olsun bana yeter.  YETMEZ İŞTE  yeter gibi görünse  de NEYSE  dediğimiz herşey ; Aynı  hergün yediğimiz 3-5 gram lar gibi birikiyor içimizde. Neyse, neyse diye sümen altı yapıp saklamaya çalıştıklarımız sığmıyor artık hiçbiryere.  Sadece delirmeden devam edebilmek için  3-5 kaşık boşaltıyoruz  içinden kimimiz bir kahve eşliğinde arkadaşımıza  dertleşerek kimimiz  himalaya eteklerinde meditasyon yaparken kendi yollarımızla.  Ve devam ediyoruz neyse’leri doldurmaya,  yeniden  nefessiz kalana kadar. Sonra  tekrar 3-5 kaşık boşalt ve yeniden ve yeniden döngüsünde.  Şu sonu hiç gelmeyen rejimler gibi.  Oysa biliyoruz  içten içe  asıl formül sağlıklı yaşam felsefesinde.. Biliyoruz  ama herseferinde görmemezlikten gelip sihirli bir değnek arıyoruz olmadığını bile bile.

 

 Nefesimiz  her daraldığında derin derin nefes alıp yola devam etmeye çalıştığımız  gibi. Neyse’lerimiz  sığdıracak yer kalmadığında 3-5 kaşıklık yeri boşaltmamız gibi.  Sihirli değnek  aramaya devam ediyoruz. Hayal kuruyoruz. Sihirli değnekle zayıflayayım. Sihirli değnekle sağlıklı olmayım. Sihirli değnek le bolluk bereket içinde yaşayayım. Sihirli değnekle nefes alayım, kendimi değiştireyim, sevdiklerimi değiştireyim, üzüntülerimi yok edeyim.  Sihirli değnek olduğunu iddia eden tüm  sistemleri denettiriyor bize içimizdeki boşluk.  Hiç işe yaramadı lar, hımm fena değilmiş lerle gerçekten dışarıda  bir sihir olduğuna inandırıyoruz kendimizi.  

 

Oysa gerçek sihir konfor alanımızdan çıkıp ‘’ benim  gerçek ihtiyacım ne ? ’ diye sorabilmektir.   Benim neye ihtiyacım var, ben ne istiyorum, benim  derdim ne? Gerçek sihir sorduğumuz sorular ve aldığımız cevaplardır.

 

Eğer ilk cevabın ‘’ zayıflamaya ihtiyacım var’’ ise tekrar sor kendine ‘’ neden’’ diye

’’. Güzel olmak için ‘’ cevabını alırsan devam et sormaya ‘’ güzellik nedir’’  diye . Ve  devam et soru sormaya sıkılmadan, bıkmadan. Gizli bir hazineyi arayan hazine avcısı gibi,meraklı bir  gazeteci gibi, gerçek suçluyu arayan dedektif gibi.  ‘’Peki güzel olursam ne olacak? Hayatımda ne değişecek?  Bu değişim için asıl ihtiyaç  güzel olmak mı ? Başka hangi yollarla bu ihtiyacı karşılamak mümkün?

Gerçekten buna ihtiyacım var mı?    Neyse’lerine neden neyse dediğini bul mesela. Neyse demesen ne olur, seni durduran  ne, seni dolduran ne?  Neyse dememek için neye ihtiyacın var?

Ama öyle doldur boşalt yapmadan, 3-5 kepçe boşalan yerle idare etmeye kalkmadan, neyse demeden, sıkılmadan devam et. Eğer geçtiğine emin olmadan geçti dersen, eğer ikna olmadan üstünü örtersen ve neyse demeye devam edersen  döngüye girmen de , gerçek sihiri görmezden gelerek  sihirli değnek aramaya devam etmen de uzun sürmeyecek bunu bil.  Yine bil ki  gerçek sihir eyleme geçmektir.Gerçek sihir derinlerdeki  en temel ihtiyacı bilmektir.   Gerçek  sihir ihtiyaca giden bir çözüm yolu seçmektir.

  Ve  gerçek sihir ; yollar değişse de , yeni yollarla  bileşse de,  yolsuz , kaldığımızda kendi yolumuzu inşa etmeniz gerekse de  yola devam edebilmektir.  

Gerçek sihir yoldur, yolculuktur.  Sihir, Yolda kendimize kattıklarımız, kendimizden attıklarımız, yanımıza aldıklarımız yada arkada bırakabildiklerimizdir.

 

Sihir istiyorsan eğer büyü de bizde  değnek te bizde.  Eğer gücün varsa  değneğini gururla taşıyabilen CADI olmaya. Cadı gibi güçlü, cadı gibi kararlı, cadı gibi bilge, cadı gibi ısrarcı, cadı gibi yenilgiyi kabul etmeyen  yeni yollar denemekten asla vazgeçmeyen,  cadı gibi  kendini seven ve cadı  gibi kendinsen.

Ama yok ben cadı olmak istemiyorum  ben prenses olmak istiyorum dersen razı geleceksin kaderine. Dertlenmeden, söylenmeden, saf bir mutlulukla ve iylikle devam et yaşamına  ve razı gel yaşam sana ne verirse tıpkı Prenses gibi beklentisiz .  Prenses ol prenses gibi kabulle.

 

Ne istenmeyen kötü bir cadı olmak  nede  rüzgarın bilinmeze sürüklediği bir prenses  olmam dersen KENDİN ol.  Kendi yolunda  kendi kaderini her  an  yeniden ve yeniden yazabilen.

 

* Country Life Dergisi  2018 Mayıs/Haizran sayısı için hazırlanmıştır.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Bizi Takip Edin