June 29, 2018

June 29, 2018

June 28, 2018

April 4, 2018

February 22, 2018

February 13, 2018

Please reload

Son Paylaşımlar

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Tanıtılan Yazılar

Dua

August 12, 2008

 
Elimizden geldiğince eda etmeye calıştığımız bir  ramazan ayının sonuna daha geldik mübarek Kadir gecesi eşliğinde.

 

Böyle özel günlerde televizyon ekranlarında okunan duaların arkasından edilen dualar en çok sevdiğim ve gönülden AMİN dediğim dualar oluyor..  *

 

Bencilliğimden değil ama  genellikle kendim dua ederken akıl edemediğim yada cem- i cümle kardreşlerimize diyerek yuvarladığım dua ve dileklerimi , böyle mübarek gecelerde   vatan ,millet,gençlik ,dünya,doğa ,ordumuz,,şehitlerimiz,ecdadımız diye uzayıp giden neredeyse YARADAN tarafindan yaratılmış hiçbirseyi atlamadan dualarımıza katabiliyor olmanın huzurunu yaşıyorum..

 

Mutlaka  bugüne kadar ettirilen duaların hepsinde vardı ama nedense bu kez beni derinden  etkiledi bu dua. Beklide son dönemlerde sadece benim değil toplum olarak içerisinde bulunduğumuz kaos ortamının yansımaları olan ; küresel ısınma, global ekonomik kriz, gıda krizi, dibine kadar kirlenmiş siyaset  yine bütün  bu yaşananlardan dibine kadar etkilenmis bireyler olarak..

 

Cümleyi tam olarak toparlayamıyor olsamda  anlam degişikliği içermeyen

 

YARABBİM…. SENİN İLK EMRİN OLAN OKU !!!!! İNSANLARIMIZIN YAPTIKLARI VE YAPMASI GERENLER LİSTESINDE EN SONDA BİLE DEĞİL.

İLİM İÇİN ,İNSANLIK İÇİN,BİLGİ İÇİN OKU… ALLAHIM SEN BİZİ OKUYAN KULLARINDAN OLMAMIZI NASİP EYLE YARABBİ… OKUYUP ,ANLAYAN,GÖZLEMLEYEN,ARAŞTIRAN,SORGULAYAN VE BİLGİ IŞIĞINDA DOĞRU YOLU BULABİLEN KULLARINDAN EYLE YARABBİM

 

Duasına AMİN derken bütün  ekranları  başındaki ve cami içerisindeki insanlarımızında Okumanın  ,araştırmanın ,gözlemlenenin,sorgulamanın … ezbere yaşamamanın önemini birkez daha anlayarak AMİN demiş olduklarına inanmak istiyorum.

 

İnanmak istiyorumki , Ehil bir ağızdan bu duayı duyduktan sonra kız babaları artık  okumanın ALLAH ‘in ILK  emri olduğunu idrak edecek ve artık  kız evlatlarını  okula göndermemezlik yapmayacak .

İnanmak istiyorumki insanlarımız  dinini oğrenmek  için hurafeleri dinlemekten vazgeçip ,kendi okuyacak,anlayacak ve uygulayacak.

 

 

İnanmak istiyorumki , gençlerimiz kahvelerde ,barlarda, sokaklarda vakit öldürmek yerine okuyarak ,anlayarak,irdeleyerek ,gözlemleyerek  ve dozunda eğlenerek yetişecekler..

 

Selçuklu’yu tanıyacak ‘Osmanlı’ yı tanıyacak, top yekun verilen Türkiye Cumhuriyeti’nin doğus mücadelesini oğrenecek.Tek partili dönem ,çok partili dönem,ihtilaller..…

Ataturk ‘ü ‘Inönü’yü ‘Menderes’i Ecevit ‘i ‘Demirel’i ,Özal’i ‘Çilleri, Erdoğan’i tanıyacak..

 

Derken Dünya ülkerinini…Stalin’i , Gandi’yi , Mao’yu...

 

Bütün geçmişi doğrularıyla,yanlışlarıyla ,….

 

Ve başarıların  ,başarısızlıların  muhasebesini yapabilerek kendi doğrusunu bulacak… Karanlıktan…… aydınlığa……..

 

Ve birgün   dönüp  bugünleri incelediklerinde;

 

Bir zamanlar siyaset ne kadar duzeysizmiş ,Devlet büyüklerimiz … toplumun önder insanlari bile mahalle kavgasi edasında kavga ediyorlarmış . Karşılılı  tehditler,hakaretler ,,hesaplaşmalar , koz paylaşmalar diz boyu

Din diye ,zekat diye,fitre diye toplanan paralar nasılda insanların  ihtirasları için harcanıyormus.Yıllarca sömürülmüş  din duyguları  ,insanlık  duyguları ,vatan sevgileri .Kimi Allah diyerek  kimi Cumhuriyet.

Sonunda aklın  yolu bir demiş  insanoğlu ,darbe yedikçe düşünmüş  ,düşündükçe  okumuş ,okudukça araştırmış ,,sormuş ,sorgulamış.

Ve artık geçmiş  hatalarından ders alarak , geçmişi  bilmeyenin geleceğide olmaz felsefsiyle

Akıllanmış… Aydınlanmış…

 

Çok seymi  istiyorum sizce … Biliyorum hepimizin duası  bu….. Haydi o zaman hep beraber

Bugünden  itibaren okumaya ve anlamaya calışarak  dua edelim..

 

ALLAHIM sen bizleri  ilk emrin olan ‘ OKU’ emrine uyan  kullarından olmayı  nasip et YARABBİ.

 

AMİN..AMİN.AMİN.

 

26 /09/  2008

Fatoş Somsa

Tags:

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Bizi Takip Edin