top of page
  • Yazarın fotoğrafıfatossomsa

Neden'in Ne?


Samuel Pierpont Langley Hardward Üniversitesi’ nde oldukça saygın bir matematik profesörüydü Hem iş dünyasında hemde hükümette yer alan çok güçlü isimlerle dosttu. 1900 lü yılların başında ilk uçak pilotu olabilmek için 50.000 dolar bütçe aldı. O dönem için oldukça hatırı sayılır bir para bu. Bu bütçe ile en kaliteli malzemelerle ülkenin en yetenekli insanlarını ekibe katabildi Tüm ülke onun başaracağına emindi ve kutlamak için sabırsızlıkla bekliyordu. Sonuç maalesef başarısız oldu.

Diğer taraftan Wilbur ve Orville kardeşler kendi tasarladıkları uçan araç modeli üzerine çalışıyorlardı. Uçma istekleri çok güçlüydü ama herhangi bir kaynakları yoktu.Devlet destek vermemişti , yüksek mevkilerde tanıdıkları yoktu ve 1903 de küçük bir grup insan şahitliğinde ilk kez uçmayı başardılar.

Uzun soluklu başarı ve kendine özgü olabilmek için yaptığımız şeyin NEDENİ ni bilmek en önemli şeydir. Nedenin güçlü ise karşına çıkacak her engel bir detay olur ve detayları çöze çöze ilerlersin. Neden’in güçlü değilse çabuk dağılır ve pes edersin.

Geçenler de neredeyse 25 yıldır görüşemediğim bir arkadaşımla sohbet ediyordum. Yirmili yaşlarının başında evlenip yurtdışına yerleşmişti. O’nu en son düğününde görebilmiştim sonrasında bağlantımız koptu. Tanıdığım en yetenekli ve zeki insanlardan biriydi. Yaşama başlama koşullarının kolay olduğunu söylemek zor. Üniversite ‘ye gidememişti liseyi ya bitirmişti yada yarım bırakmak zorunda kalmıştı çok emin değilim. Şimdiyse sosyolog olmuş ve evlilik danışmanlığı yapıyor. İlham veren bir hikayesi var. Nasıl geçti 25 yıl diye sordum. İlk 15 yıl kelimenin tek anlamıyla kabustu dedi. ‘’ - Dilini bilmediğin,kimseyi tanımadığın bir ülkede yaşadığım maddi manevi zorluğu,baskıyı,kısıtlanmayı kelimelerle anlatmak imkansız. İlk yıl bir çocuğum olmuştu, gidebilecek bir yerim , gurbet elde yapabilecek bir işim,mesleğim yoktu , asla arkamda bırakmayı göze alamayacağım bakıma muhtaç bir bebeğim vardı. Koşullarıma baktım ve tek şansımın var olan koşullarımı iyleştirmek olduğunu gördüm. Bunun için 15 yıl emek verdim bir gün gerçekten düzeleceğine tüm emeklerime değeceğine inanarak , sabırla ve inatla.’’ dedi. Gerçekten de çok zorlu ve yürümesi imkansız şartları imrenilecek bir tabloya çevimeyi başarmış nihayetinde. Parmakla gösterilen örnek aile olmuşlar. Sevgi,saygı,anlayış dolu. Kendini ifade etme, kendi olma özgürlüğüne kavuşunca sığmamış kabuğuna. Yıllarca bastırdığı yetenekleri volkan olup taşmaya başlamış bir bir. Kendi söküğünü diken bir terziye güvenerek geliyor insanlar O’na ve elinden gelenin en iyisini yapıyor arkadaşım kapısını çalan çiftlere. Ben başardım sıra sizde diyor. Ben başardıysam sizde başarabilirsiniz diyor. Ne dersiniz Uzun soluklu zorlu bir yolculuğa katlanabilmek için oldukça güçlü bir NEDEN değil mi?

Girişim hikayemi soruyorlar bana, Yirmiüç yaşında , uluslararası bir alanda girişimcilik yolculuğuna çıkmak için koşulları nasıl oluşturdun. Diyorum ki sahip olmam gereken hiçbir koşula sahip değildim. İletişim kurabilmem için gereken İngilizce bilgim , işi yürütmek için yeterince deneyimim en azından Bismillah ilk işimi yapmamı saplayacak bir müşterim yada aloo diyebileceğim müşteri portföyüm, yurtdışı network’üm ve tabiki para bunların hiçbiri yoktu. Ve hiçbir mantıklı insan bu verilere bakıp beni desteklemez. Ama ben bir kapı aralığında,uzaklarda bir ışık yakalamışım ve mümkün demiştim, ışığa ulaşmak mümkün. Zamanla anlıyor insan ; yaşamda neye odaklanırsa onu büyütüyor insan. Başarıya odaklanınca başarıyı, imkansıza odaklanınca bir bir engelleri çıkarıyor önüne ve çakıllar kaya oluveriyor. Olmazlara değil olmazları oldurmaya odaklandım ben. Biliyordum başarabilirdim. Neden biliyor musunuz bir ışık olduğuna inanmıştım yolun sonunda ya sonsuza kadar karanlıkta kalacaktım yada ışığa ulaşmaya çalışacaktım başka sansım yoktu. Benim için oldukça güçlü bir NEDEN di.

Kendi NEDEN lerini bilen, NEDEN’lerine inanan insanlar yada kurumlar sadece kendi yaptıklarına odaklanırlar. Rakipleri olduğunu düşünmezler, yaptıklarının ne kadar önemli olduğu konusunda birilerini ika etmeye çalışmazlar, kimseyle yarışmazlar ve kendi yapabileceklerinin en iyisini yaparlar.

O yüzden sor kendine, her ne yapıyor yada yapmaya çalışıyorsan, olmazı olur etmek için, pes etmemek için yola devam etmek için NEDEN’in NE ?

Güçlüyse eğer yeterince korkma.. Yürü… Yolun sonunda zafer senindir.


11 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Kendin Ol.

bottom of page