top of page
  • Yazarın fotoğrafıfatossomsa

Dua


Elimizden geldiğince eda etmeye calıştığımız bir ramazan ayının sonuna daha geldik mübarek Kadir gecesi eşliğinde.

Böyle özel günlerde televizyon ekranlarında okunan duaların arkasından edilen dualar en çok sevdiğim ve gönülden AMİN dediğim dualar oluyor.. *

Bencilliğimden değil ama genellikle kendim dua ederken akıl edemediğim yada cem- i cümle kardreşlerimize diyerek yuvarladığım dua ve dileklerimi , böyle mübarek gecelerde vatan ,millet,gençlik ,dünya,doğa ,ordumuz,,şehitlerimiz,ecdadımız diye uzayıp giden neredeyse YARADAN tarafindan yaratılmış hiçbirseyi atlamadan dualarımıza katabiliyor olmanın huzurunu yaşıyorum..

Mutlaka bugüne kadar ettirilen duaların hepsinde vardı ama nedense bu kez beni derinden etkiledi bu dua. Beklide son dönemlerde sadece benim değil toplum olarak içerisinde bulunduğumuz kaos ortamının yansımaları olan ; küresel ısınma, global ekonomik kriz, gıda krizi, dibine kadar kirlenmiş siyaset yine bütün bu yaşananlardan dibine kadar etkilenmis bireyler olarak..

Cümleyi tam olarak toparlayamıyor olsamda anlam degişikliği içermeyen

YARABBİM…. SENİN İLK EMRİN OLAN OKU !!!!! İNSANLARIMIZIN YAPTIKLARI VE YAPMASI GERENLER LİSTESINDE EN SONDA BİLE DEĞİL.

İLİM İÇİN ,İNSANLIK İÇİN,BİLGİ İÇİN OKU… ALLAHIM SEN BİZİ OKUYAN KULLARINDAN OLMAMIZI NASİP EYLE YARABBİ… OKUYUP ,ANLAYAN,GÖZLEMLEYEN,ARAŞTIRAN,SORGULAYAN VE BİLGİ IŞIĞINDA DOĞRU YOLU BULABİLEN KULLARINDAN EYLE YARABBİM

Duasına AMİN derken bütün ekranları başındaki ve cami içerisindeki insanlarımızında Okumanın ,araştırmanın ,gözlemlenenin,sorgulamanın … ezbere yaşamamanın önemini birkez daha anlayarak AMİN demiş olduklarına inanmak istiyorum.

İnanmak istiyorumki , Ehil bir ağızdan bu duayı duyduktan sonra kız babaları artık okumanın ALLAH ‘in ILK emri olduğunu idrak edecek ve artık kız evlatlarını okula göndermemezlik yapmayacak .

İnanmak istiyorumki insanlarımız dinini oğrenmek için hurafeleri dinlemekten vazgeçip ,kendi okuyacak,anlayacak ve uygulayacak.

İnanmak istiyorumki , gençlerimiz kahvelerde ,barlarda, sokaklarda vakit öldürmek yerine okuyarak ,anlayarak,irdeleyerek ,gözlemleyerek ve dozunda eğlenerek yetişecekler..

Selçuklu’yu tanıyacak ‘Osmanlı’ yı tanıyacak, top yekun verilen Türkiye Cumhuriyeti’nin doğus mücadelesini oğrenecek.Tek partili dönem ,çok partili dönem,ihtilaller..…

Ataturk ‘ü ‘Inönü’yü ‘Menderes’i Ecevit ‘i ‘Demirel’i ,Özal’i ‘Çilleri, Erdoğan’i tanıyacak..

Derken Dünya ülkerinini…Stalin’i , Gandi’yi , Mao’yu...

Bütün geçmişi doğrularıyla,yanlışlarıyla ,….

Ve başarıların ,başarısızlıların muhasebesini yapabilerek kendi doğrusunu bulacak… Karanlıktan…… aydınlığa……..

Ve birgün dönüp bugünleri incelediklerinde;

Bir zamanlar siyaset ne kadar duzeysizmiş ,Devlet büyüklerimiz … toplumun önder insanlari bile mahalle kavgasi edasında kavga ediyorlarmış . Karşılılı tehditler,hakaretler ,,hesaplaşmalar , koz paylaşmalar diz boyu

Din diye ,zekat diye,fitre diye toplanan paralar nasılda insanların ihtirasları için harcanıyormus.Yıllarca sömürülmüş din duyguları ,insanlık duyguları ,vatan sevgileri .Kimi Allah diyerek kimi Cumhuriyet.

Sonunda aklın yolu bir demiş insanoğlu ,darbe yedikçe düşünmüş ,düşündükçe okumuş ,okudukça araştırmış ,,sormuş ,sorgulamış.

Ve artık geçmiş hatalarından ders alarak , geçmişi bilmeyenin geleceğide olmaz felsefsiyle

Akıllanmış… Aydınlanmış…

Çok seymi istiyorum sizce … Biliyorum hepimizin duası bu….. Haydi o zaman hep beraber

Bugünden itibaren okumaya ve anlamaya calışarak dua edelim..

ALLAHIM sen bizleri ilk emrin olan ‘ OKU’ emrine uyan kullarından olmayı nasip et YARABBİ.

AMİN..AMİN.AMİN.

26 /09/ 2008

Fatoş Somsa

#dua #oku

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kendin Ol.

bottom of page