top of page
  • Fatoş Somsa

Hayatın Anlamı


Merhaba

Güzel bir ilkbahar arifesinde ilk kez bir köşe yazısı yazmanın mutluluğu ve heyecanını derinden yaşarken bana bu imkanı sağlayan yayın koordinatörümüze de teşekkürlerimi bir kez daha sunarak sizlerede MERHABA diyorum. *

İlkbahar arifesi demiştim değimli ? Güneş gün ve gün gülümseyerek yaklaşıyor. Cıvıl cıvıl kuş sesleri kapımızda ,çocuklar neşeyle oynamaya başladılar bile buldukları park ve sokaklarda ; kuru dalların kimi erken uyanmış kış uykusundan ,çoktan çiçek vermişler turuncu , kırmızı , pembe.

Kimi tomurcuk , tomurcuk.Tomurcuklar göz kırpıyor güneşe ama bazı kuru dallar varki halen derin uykuda. Henüz uyanmak için erken olduğuna inandıklarından mıdır bahara göz kırpmayışları.. Derin kış rehavetinden kurtulamayışından mıdır bilinmez. Kimbilir beklide insanoğlu gibi düşmüşlerdir yaşam kaygısına.

Mevsimlerden bihaber kalkar olduk yatağımızdan. Günün aydınlığını bile görmeden başladığımız geceler. Düşüncelerimiz yığın ,yığın, yüzlerce iş bizi beklerken evde ,ofiste. Ödenmeyi bekleyen çeşit çeşit faturalar ve yine ay ortası geldi maaş bitti telaşıyla.

Uzun aralıklarla randevu verir olduk sevdiklerimize ; bir dost gülümsemesi görmek adına.

Bu düşünceler uçuşurken beynimde , güzel bir hikaye geçti elime internetten.

Eski zamanlardan birinde bir adam hayatın anlamının ne olduğuna takmış kafayı. Bulduğu hiçbir cevap ona yeterli gelmemiş ve ve önüne gelene hayatın anlamını sormaya başlamış.

Köy – köy ,kasaba kasaba ,ülke ülke gezip durmuş. Bu arada zamanda durmuyor tabi. Tam ümidi kesmek üzereyken adamın biri ona ;

- Şu karşı dağı görüyormusun demiş orada yaşlı bir bilge yaşar , Istersen ona git belki o sana yardımcı olur.

Çok zorlu bir yolculuktan sonra bilgenin yaşadığı köye ulaşmış adam. Kapıdan içeri girmiş ve Hayatın anlamını öğrenmek istiyorum demiş.

Bilge ; - Sana bu sorunun cevabını veririm ama önce bir sınavdan geçmen gerekiyor..

Adam kabul etmiş. Bilge içinde silme zeytinyağı dolu olan bir çay kaşığı vermiş adama ,

- Şimdi çık ,bahçede bir tur at ve tekrar yanıma gel ama dikkat et kaşıktaki zeytinyağı eksilmesin ,eksilirse kaybedersin.

Adam gözü kaşıkta bahçeyi turlayıp gelmiş ,

Bilge bakmış kaşıkta azalma yok , anlat demiş bahçede neler gördün , nasıldı ?

Adam şaşkın , ben kaşığa bakmaktan etrafa bakmadım ki demiş.

Olmaz demiş bilge ; Şimdi tekrar dolaşıyorsun ve yine kaşıktaki yağı dökmeden etrafı inceleyip geliyorsun.

Adam tekrar bahçeye çıkmış gördüğü güzellikler karşısında büyülenmiş ,gerçektende muhteşem güzelliklerin envai çeşit çiçeklerin ,böceklerin ,meyvelerin olduğu bir bahçeymiş.

Geri geldiğinde bilge anlat bakalım ne gördün demiş.

Adam hayran kaldığı güzellikleri bir bir anlatmaya başladığında

Bilge gülümsemiş ve

Kaşıkta hiç yağ kalmamış diye eklemiş.

“ Hayat demiş , Hayat senin bakışınla anlam kazanır. Ya sadece bir noktayı görürsün hayat akıp gider ,sen farkına varmazsın. Yada görebileceğin tüm güzelliklerin tam ortasında hayatı yaşarsın. Akıp giden hayatın anlam kazanır.

Evet arkadaşlar , Hepimiz odaklanmıyormuyuz kaşıktaki yağa ,görmeden bütün güzelliklerini yaşamın.

Unutmuyormuyuz sevdiklerimizi ,dostlarımızı ,tad almayı hayattan.

Diyorum ki ;

Bu kez erken uyanalım kış rehavetinden ;Kısa kısa molalar verelim , kendimiz için zamandan çalalım. Ailemizle ,sevdiklerimizle ,dostlarımızla beraber baharın ve bütün mevsimlerin tadını çıkaralım.

15/04/20008

Not : Şişli nin Sesi gazetesinde Fatoş Somsa kösesinde yayınlanmıştır.

#yaz #yaşam #hayatınanlamı

6 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kendin Ol.

bottom of page